Materijal za uzorkovanje

Posude za uzorkovanje

Najčešće se koristi za Krvnu sliku, ostale hematološke analize, citologiju telesnih tečnosti, genetske analize. Pošto u sebi sadrži antikoagulans EDTA, sprečava koagulaciju i čuva ćelijske elemente krvi i ostalih tečnosti do same analize. Antikoagulans je naprskan na unutrašnje zidove epruvete.  Neophodno blago promešati krv odmah po uzorkovanju kako bi se sav antikoagulansom ravnomerno pomešao sa uzorkom. Ne mućkati! Uzorkovati krv do horizontalne tamne ljubičaste linije na nalepnici.

Pogledate sliku na kojoj je označeno dokle se epruveta puni.

Najčešće se koristi za biohemijske, serološke i analize hormona. U sebi sadrži aktivator koagulacije i separator gel na dnu epruvete. Aktivator koagulacije ubrzava koagulaciju. Ne mućkati epruvetu sa uzorkom. Prilikom centrifugiranja, ugrušak prolazi kroz gel i zadržava se ispod njega, a serum ostaje iznad gela. Ako imate centrifugu, obavezno centrifugirajte uzorak pre slanja u laboratoriju. Ne morata serum odlivati iz epruvete. Pošaljite celu epruvetu sa žutim poklopcem.

Najčešće se koristi za biohemijske, serološke i analize hormona. U zavisnosti od proizvođača može biti sa ili bez aktivatora koagulacije. Koristi se za iste analize Kao i epruveta sa žutim poklopcem. Naš savet je da uvek birate epruvetu sa žutim poklopcem. Ne mućkati epruvetu sa uzorkom.

U ovoj epruveti se nalazi natrijum fluorid koji ima funkciju antikoagulansa. On ima funkciju da „sačuva“ nivo glukoze do analize. Svaki put kada znate da će uzorak za analizu glukoze dugo vremena biti u transportu ili čekati na transport, savetujemo vam da uzorkujete krv u ovu epruvetu.

Pogledate sliku na kojoj je označeno dokle se epruveta puni.

Ova epruveta u sebi sadrži tečni antikoagulans – natrijum citrat. Izaberite ovu epruvetu kada želite da uradite analizu faktora koagulacije (fibrinogen, aPTT, protrombinsko vreme). Uzorkujte direktno u epruvetu kako bi izbegli kontakt vazduha u krvi. Epruvetu punite do horizontalne plave linije na nalepnici.

Pogledate sliku na kojoj je označeno dokle se epruveta puni.

Ova epruveta u sebi sadrži antikoagulans – litijum heparin. Preporučujemo je za uzorkovanje krvi od gmizavaca i manjih sisara za analizu kompletne krvne slike. Iz ove epruvete se mogu uraditi krvna slika, neki biohemijski parametri i hormoni ali je mi ne preporučujemo kao epruvetu izbora za ove analize.

Pogledate sliku na kojoj je označeno dokle se epruveta puni.

Koriste se za krvne razmaze, otiske… Pre slanja uzorka je potrebno da se materijal na pločici zaštiti, kao i sama poločica od fizičkog oštećenja. Preporučujemo da od nas nabavite transportne kutije.

Preporučujemo za uzorkovanje briseva za mikrobiološke analize. Specifična građa swab-a omogućava apsorpciju veće količine materijala. Bočica sadrži tečni medijum koji bolje i duže čuvanje materijala u ili van frižidera. ESwab se ne preporučuje za uzorkovanje dlake. Eswab možete koristiti za uzorkovanje uzoraka koji idu na PCR ili genetske analize.

Za uzorkovanje materijala za mikrobiološke analize možete koristiti sterilni bris. U koliko znate da će transport trajati nešto duže, ili će uzorak ostati preko noći u frižideru, preporučujemo da vatu navlažite sa sterilnim fiziološkim rastvorom. Sterilni bris možete koristiti za uzorkovanje uzoraka za PCR ili genetske analize.

Ovaj bris možete koristiti za uzorkovanje materijala za mikrobiološke analize. Preporučujemo ovaj bris kada znate da će uzorak dugo putovati do laboratorije. Ovaj bris nije pogodan za uzorkovanje uzoraka za PCR i genetske testove.

U ovu posudu je potrebno uzorkovati urin. U sebi ne sadrži ništa. Može poslužiti kao alternativni sud za: dlaku, uratno kamenje, skarifikat, feces i sl.

Ovu posudu koristite za uzorkovanje fecesa. U sebi ne sadrži ništa. Može poslužiti kao alternativni sud za: dlaku, uratno kamenje, skarifikat i sl.

U pitanju je sterilna epruveta u koju se sterilno uzorkuje mleko za mikrobiološku analizu. Prilikom uzorkovanja mleka pridržavajte se uputstva za sterilno uzorkovanje mleka. Ovu posudu možete koristiti i za druge fluide koji moraju biti uzorkovanji sterilno iz kojih se rade mikrobiološke pretrage.

Uzorkovanje

U zavisnosti od životinjske vrste krv se uzorkuje:

  1. Pas – V.cephalica ili V.jugularis
  2. Mačka – V.cephalica ili V.jugularis
  3. Goveda – Vena jugularis i Vena coccigea
  4. Konj – V.jugularis
  5. Ovce – V.jugularis
  6. Koze – V.jugularis
  7. Svinje – V.auricularis, V.cava cranialis

Preporuka – Epruveta sa žutim poklopcem. Ako nematu epruvetu sa žutim poklopcem, koristite epruvetu sa crvenim. Prilikom centrifugiranja, ugrušak prolazi kroz gel i zadržava se ispod njega, a serum ostaje iznad gela. Ako imate centrifugu, obavezno centrifugirajte uzorak pre slanja u laboratoriju. Ne morata serum odlivati iz epruvete. Pošaljite celu epruvetu sa žutim poklopcem.

U zavisnosti od životinjske vrste krv se uzorkuje:

  1. Pas – V.cephalica ili V.jugularis
  2. Mačka – V.cephalica ili V.jugularis
  3. Goveda – Vena jugularis i Vena coccigea
  4. Konj – V.jugularis
  5. Ovce – V.jugularis
  6. Koze – V.jugularis
  7. Svinje – V.auricularis, V.cava cranialis

Neophodno blago promešati krv odmah po uzorkovanju kako bi se sav antikoagulansom ravnomerno pomešao sa uzorkom. Ne mućkati! Uzorkovati krv do horizontalne tamne ljubičaste linije na nalepnici.

Kap krvi sa antikoagulansom spustiti na jedan kraj pločice koju ste pretghodno postavili horinzontalno na radnu površinu. Drugu pločicu postavite pod uglom od 45 stepeni tik uz kap i čekati da se krv razlije po celoj širini pločice. Jednim potezom gurnite pločicu (pločoca pod uglom od 45 stepeni) duž površine horinzontalne pločice. Razmaz treba da bude ravnomeran, bez linija. Slobodno ponovite istu radnju više puta.

Urin se može uzorkovati:

  1. Cistiocentezom –
  2. Kateterizacijom
  3. Uzorkovanjem prilikom spontanog uriniranja

Naša preporuka je da se uzorkuje cistiocintezom…..

Uzorkovanje skarifikata je najbolje oštrom kašikom. Ako nemate oštru kašiku, može poslužiti skalpel, ili mikroskopska pločica. Najbolje je supljati materijal sa oboda promene. Grebati promenu do pojave krvi. Sav materijal skupljati u praznu epruvetu, ependorficu, posudu za urin ili feces. Bitno je da posuda u koju se skuplja uzorak bude čista i prazna. Ako sumljate na demodex, pre uzimanja skarifikata „uštinite“ kao da cedite promenjenu površinu.

Za uzorkovanje aspirata, pogledajte kratak klip za objašnjenje.

Uzorkujte direktno u epruvetu kako bi izbegli kontakt vazduha u krvi. Epruvetu punite do horizontalne plave linije na nalepnici.

Preporučuje se skupljanje tri uzastopna fecesa. Neki uzročnici se periodično izbacuju. Izbegavajte feces sa bilo kakvim stranim primesama (posip, zemlja i sl.)

Preporučujemo eSwab, ali možete koristiti i bris sa medijumom ili sterilni bris. Prilikom uzorkovanja pokušajte ta uzorkujete sa zidova rektuma.

Preporučujemo eSwab, ali možete koristiti i bris sa medijumom ili sterilni bris. Prilikom uzorkovanja uzorkujte materijal sa dorzalne strane jer je ventralna više kontaminirana.

Dlaku uzorkujte čupanjem i to sa korenom. Nekako ne seći dlaku. Uzorkujte sa oboda promene. Uzorkovanu dlaku staviti u čist sud (praznu epruvetu, ependorficu, posuda za urin ili feces). Možete je staviti i u bočicu sterilnog brisa ali ne i u eSwab ili bris sa medijumom.

Uzorak koji ide na patohistološku analizu treba da se transportuje u 4% formalinu. Pre nego uzorak ubacite u posudu sa formalinom, postarajte se da uzork ne bude deblji od 1-2 cm. U koliko je tkivo deblje, zasecite ga paralelnim nekompletnim linijama koje su udaljene 1 do 2 cm. Postupak liči na zasecanje vekne hleba. Bitno je da zasecanje ne bude do kraja tkiva, odnosno nekompletno kako bi sve ostalo u jednom komadu. Na taj način postižemo da formalin dođe i u dublje delove tkiva kako ne bi propali. Tkivo je potrebno što pre ubaciti u formalin. Nemojte čekati duže od 30minuta. Pre nego postavite tkivo u posudu, procenite kolika vam posuda treba, kao i koliko formalina vam treba za fiksiranje tog uzorka.