Piše DVM Katarina Novaković, spec. DVM Igor Stanković, SmartLAB
Najvažnije skraćenice, korišćene u daljem tekstu:
FCoV – feline cornavirus
FIP – feline infectious peritonitis
FECV – feline enteritic coronavirus
FIPV – feline infectious peritonitis virus
********
FIP (Feline infectious peritonitis) predstavlja hroničnu progresivnu virusnu infekciju koja je često letalna. Široko je rasprostranjen po celom svetu.
Postoje dva biotipa mačijeg korona virusavirusa: Feline enteritic coronavirus (FECV) i Feline infectious peritonitis virus (FIPV).
Dok FECV izaziva infekciju epitelnih ćelija creva (crevna forma) i manifestuje se kao dijareja, FIPV izaziva multisistemsko oboljenje poznato kao FIP sindrom. Nažalost, serološkim putem nije moguće razdvojiti ova dva biotipa, te se u oba slučaja dokazuju antitela protiv FCoV.
Klinički oblici FIP-a
FIP se klinički može podeliti na dva oblika:
- Vlažna forma – eksudativna forma koja zahvata abdomen, toraks i perikard.
- Suva forma – granulomatozna forma koja zahvata seroze i organe poput jetre, pluća i bubrega, a može izazvati inflamatorne čvoriće na slezini i limfnim čvorovima.
Dijagnostičke metode
Dijagnostika FIP-a ne započinje serološkim ispitivanjem, već obuhvata detaljnu anamnezu, kliničku sliku i druge dijagnostičke metode. Kao što se često navodi: “Više je mačaka uginulo kao posledica merenja antitela nego od samog FIP-a.” stoga, pravilno tumačenje laboratorijskih rezultata je od ključne važnosti.
Uz detaljnu anamnezu i klinički pregled evo koje dijagnostičke procedure možete primeniti, i to sledećim redosledom:
- Biohemijsko ispitivanje krvnog seruma
- Citološko i biohemijsko ispitivanje punktata (abdomen, toraks, perikard, likvor)
- Elektroforeza proteina iz seruma
- Kompletna krvna slika
- Serološko ispitivanje seruma i punktata
- PCR punktata i fecesa
Da se ukratko osvrnemo na svaku od pomenutih metoda:
BIOHEMIJA KRVNOG SERUMA
Zavisi od toga koji sistem organa je zahvaćen. Preporučuje se opšti pregled sa naročitim težištem na: Ukupne protein i A:G odnos (A:G je snižen zbog visokih globulina zbog stimulacija B limfocita IL-6, dok su albumini fiziološke ili snižene koncentracije).
CITOLOŠKO I BIOHEMIJSKO ISPITIVANJE PUNKTATA
Punktat je najčešće visoko proteinski transudat, bistar, viskozan i boje slame, ponekad sa fibrinom. Ukoliko je punktat krvav, gnojav, hilusnog karaktera ili se neprijatno oseća, onda je FIP malo verovatan.
A:G odnos je ključan:
- ako je veći od 0.8 isključuje FIP
- ako je 0.45-0.8 postoji verovatnoća da je FIP
- ako je manji od 0.45 i uz to su proteini veći od 35.0 g/L uz nisku celularnost, FIP je vrlo verovatan
ELEKTROFOREZA PROTEINA IZ SERUMA
Poliklonska hipergamaglobulinemija može ukazivati na FIP (nije patognomonično).
KOMPLETNA KRVNA SLIKA
Limfopenija, neutrofilija sa skretanjem ulevo, i neregenerativna anemija u hroničnim slučajevima.
PCR PUNKTATA I FECESA
Visoko senzitivna metoda za dokazivanje prisustva virusa.
PCR testovi su nezamenljiv alat u dijagnostici vlažnih formi bolesti, posebno kada se sumnja na FIP kod seronegativnih životinja. Najčešće se izvode iz punkatata, a njihova visoka senzitivnost omogućava otkrivanje malih količina DNK. Testovi su takođe korisni za utvrđivanje prisustva virusa koji se izlučuje putem fecesa
Kao i kod drugih zaraznih bolesti, najbolji pristup je direktno dokazivanje uzročnika kod bolesne životinje u promenjenom tkivu ili organu. U ovom slučaju preporučuje se korišćenje PCR metode iz abdominalnog ili pleuralnog punktata.
SEROLOGIJA
Najčešća i najispitivanija metoda do sada. U sledećih 5 situacija serološko ispitivanje krvnog seruma na antitela protiv mačijeg koronavirusa se preporučuje:
- Kod dijagnostike enteritisa ili FIPa
- Da li zdrava mačka poseduje At, kako bi mogla da bude u kontaktu sa bolesnom mačkom koja je seropozitivna
- Uzgajivači – obavezno pre parenja
- Skrining legla na prisustvo FCoV
- Skrining mačaka koje dolaze u free-FIP leglo
U dijagnostici FIP-a, serološko ispitivanje se isključivo tumači zajedno sa anamnezom, kliničkom slikom, pregledom punktata i krvi na koncentraciju globulina i A:G odnos.
U tabeli ispod su prikazani ishodi testiranja:
Klinička slika | Serpozitivna / Seronegativna | Preporuka |
---|---|---|
Bolesna mačka - dijareja | Seronegativna | Nije FCoV, lečenje |
Bolesna mačka - dijareja | Seropozitivna | Može i ne mora biti FECV, lečenje |
Zdrava mačka | Seronegativna | Zdrava 😀 |
Zdrava | Seropozitivna | Pratiti |
Bolesna mačka - vlažna forma | Seropozitivna | Lečenje FIP-a |
Bolesna mačka - vlažna forma | Seronegativna | PCR, pa lečenje FIP-a ako se dokaže FCoV |
Bolesna mačka - suva forma | Seropozitivna | Lečenje FIP-a |
Bolesna mačka - liči na suvu formu | Seropozitivna | Nije FIP. Simptomatsko lečenje, dalja dijagnoza neophodna |
Trijada – hiperglobulinemija, srednje visok do visok titar At i limfopenija ukazuju na vrlo verovatnu dijagnozu FIPa, uz postojanje karakterističnih kliničkih simptoma.
Tokom višegodišnje saradnje sa veterinarima kliničarima i razgovora u okviru konsultacija koje dajemo, dobili smo dosta pitanja od kolega vezanih za tumačenje rezultata seroloških ispitivanja.
Jedno od najčešćih pitanja veterinara:
Zašto se dešava vlažna forma sa seronegativnim ili niskim titrom?
Zbog stvaranja kompleksa Ag-At, koja At čine nedostupnim za serološko testiranje. Rezultati uglavnom bivaju niski ili nepostojeći titar At, te se u ovom slučaju radi PCR iz punktata, kako bi se virus direktno dokazao.
ODABRANA SAZNANJA IZ PRAKSE
- Mačke sa suvim FIP-om po pravilu imaju visok titar i retko su seronegativne. Serologija se koristi kod sumnje na suvi FIP da isključi oboljenje. Seropozitivna mačka bez efuzije ne znači da ima suvu formu.
- Serološko testiranje punktata će slične ili iste rezultate kao i serološko testiranje krvi, ukoliko je visokoproteinski punktat u pitanju.
- Kod seronegativnih mačaka sa sumnjom na vlažni FIP, punktat treba testirati PCR-om.
- Seropozitivne mačke sa dijarejom treba oprezno proceniti. Mačka može imati pređašnji titar At protiv FCoV, te ovo može ili ne mora biti FECV.
- Visok titar kod bolesne mačke koja je u domaćinstvu sa malo mačaka, može ukazivati na FIP.
- Visok titar kod bolesne mačke koja je u domaćinstvu sa mnogo mačaka, može ukazivati na endemsku pojavu FIP-a.
- Ako su u domaćinstvu sa puno mačaka, neke jedinke seronegativne a druge seropozitivne, znači da seropozitivne jedinke ne izlučuju virus u sredinu. Očekuje se da će titar At u narednom periodu padati, ukoliko se jedinke ne izlažu novim izvorima infekcije.
- Mačići su podložniji FIP-u zbog izloženosti visokim dozama ovog virusa uz prisustvo stresa od vakcinacije, relokacije, čestog napuštanja, formiranja imuniteta, kao i nekih genetskih predispozicija.
- 95 – 100% mačaka biva seropozitivno za oko 2-3 nedelje od momenta izloženosti virusu. To nužno ne povlači lošu prognozu.
- Oko 10% seropozitivnih mačaka razvije simptome u nekom momentu. Uglavnom nakon nekog stresa.
- Kod jedinki koje su samo jednom bile izložene virusu, očekuje se da im At brzo padaju, i treba ih ponovo testirati za 1-2 meseca.
- Neke mačke su seropozitivne godinama ali to ne znači da izlučuju virus.
- Zdrava seropozitivna mačka, koja živi sa još jednom do dve mačke, najčešće bude seronegativna u roku od par meseci ili godina. U cilju praćenja visine titra ponoviti analizu kroz 6-12 meseci.
- Skok titra ili visok titar ne mora da znači da je prognoza loša.
- Pre parenja je bitno uraditi serološko testiranje, kako biste parili dve jedinke koje su seronegativne ili seropozitivne (dakle, sa istom serokonverzijom). Ukoliko se odlučite da parite dve seropozitivne mačke, u tom slučaju potomstvo treba brže odlučiti kako se ne bi zarazili.
- FIV može da utiče na pojavu simptoma FIP-a, zbog obaranja imuniteta.
- Kod suprimiranog imuniteta (kod FIV-a ili neke druge etiologije) u organizmu se ubrzano replikuju virusi, a moguće su mutacije i porast virulencije.
Zaključak
Pravilna dijagnostika i tumačenje laboratorijskih rezultata su ključni za uspešno lečenje FIP-a kod mačaka. Kombinovanjem različitih dijagnostičkih metoda možete povećati tačnost dijagnoze i pružiti odgovarajuću terapiju.
Za dodatne informacije ili konsultacije, slobodno se obratite našoj laboratoriji koja nudi testiranje ELISA metodom za određivanje IgG antitela protiv FCoV u krvnom serumu, plazmi ili punktatu.
Piše DVM Katarina Novaković, spec. DVM Igor Stanković, SmartLAB
Literatura: Jane E. Sykes, Greene’s Infectious Diseases of the Dog and Cat, 5th Edition, 2022.