Mačji korona virus

Mačji koronavirus – Kako dijagnostikovati i pravilno tumačiti rezultate FIP-a kod mačaka

October 28, 2024

Najvažnije skraćenice, korišćene u daljem tekstu:

FCoV – feline cornavirus

FIP – feline infectious peritonitis

FECV – feline enteritic coronavirus

FIPV – feline infectious peritonitis virus

********

 

FIP (Feline infectious peritonitis) predstavlja hroničnu progresivnu virusnu infekciju koja je često letalna. Široko je rasprostranjen po celom svetu.

 

Postoje dva biotipa mačijeg korona virusavirusa: Feline enteritic coronavirus (FECV) i Feline infectious peritonitis virus (FIPV).

Dok FECV izaziva infekciju epitelnih ćelija creva (crevna forma) i manifestuje se kao dijareja, FIPV izaziva multisistemsko oboljenje poznato kao FIP sindrom. Nažalost, serološkim putem nije moguće razdvojiti ova dva biotipa, te se u oba slučaja dokazuju antitela protiv FCoV.

 

Klinički oblici FIP-a

FIP se klinički može podeliti na dva oblika:

  • Vlažna forma – eksudativna forma koja zahvata abdomen, toraks i perikard.
  • Suva forma – granulomatozna forma koja zahvata seroze i organe poput jetre, pluća i bubrega, a može izazvati inflamatorne čvoriće na slezini i limfnim čvorovima.

 

Dijagnostičke metode

Dijagnostika FIP-a ne započinje serološkim ispitivanjem, već obuhvata detaljnu anamnezu, kliničku sliku i druge dijagnostičke metode. Kao što se često navodi: “Više je mačaka uginulo kao posledica merenja antitela nego od samog FIP-a.” stoga, pravilno tumačenje laboratorijskih rezultata je od ključne važnosti.

Uz detaljnu anamnezu i klinički pregled evo koje dijagnostičke procedure možete primeniti, i to sledećim redosledom:

  1. Biohemijsko ispitivanje krvnog seruma
  2. Citološko i biohemijsko ispitivanje punktata (abdomen, toraks, perikard, likvor)
  3. Elektroforeza proteina iz seruma
  4. Kompletna krvna slika
  5. Serološko ispitivanje seruma i punktata
  6. PCR punktata i fecesa

 

Da se ukratko osvrnemo na svaku od pomenutih metoda:

 
BIOHEMIJA KRVNOG SERUMA

Zavisi od toga koji sistem organa je zahvaćen. Preporučuje se opšti pregled sa naročitim težištem na: Ukupne protein i A:G odnos (A:G je snižen zbog visokih globulina zbog stimulacija B limfocita IL-6, dok su albumini fiziološke ili snižene koncentracije).

 

CITOLOŠKO I BIOHEMIJSKO ISPITIVANJE PUNKTATA

Punktat je najčešće visoko proteinski transudat, bistar, viskozan i boje slame, ponekad sa fibrinom. Ukoliko je punktat krvav, gnojav, hilusnog karaktera ili se neprijatno oseća, onda je FIP malo verovatan.

A:G odnos je ključan:

  • ako je veći od 0.8 isključuje FIP
  • ako je 0.45-0.8 postoji verovatnoća da je FIP
  • ako je manji od 0.45 i uz to su proteini veći od 35.0 g/L uz nisku celularnost, FIP je vrlo verovatan
 
ELEKTROFOREZA PROTEINA IZ SERUMA

Poliklonska hipergamaglobulinemija može ukazivati na FIP (nije patognomonično).

 

KOMPLETNA KRVNA SLIKA

Limfopenija, neutrofilija sa skretanjem ulevo, i neregenerativna anemija u hroničnim slučajevima.

 

PCR PUNKTATA I FECESA

Visoko senzitivna metoda za dokazivanje prisustva virusa. 

PCR testovi su nezamenljiv alat u dijagnostici vlažnih formi bolesti, posebno kada se sumnja na FIP kod seronegativnih životinja. Najčešće se izvode iz punkatata, a njihova visoka senzitivnost omogućava otkrivanje malih količina DNK. Testovi su takođe korisni za utvrđivanje prisustva virusa koji se izlučuje putem fecesa

Kao i kod drugih zaraznih bolesti, najbolji pristup je direktno dokazivanje uzročnika kod bolesne životinje u promenjenom tkivu ili organu. U ovom slučaju preporučuje se korišćenje PCR metode iz abdominalnog ili pleuralnog punktata.

 

SEROLOGIJA

Najčešća i najispitivanija metoda do sada. U sledećih 5 situacija serološko ispitivanje krvnog seruma na antitela protiv mačijeg koronavirusa se preporučuje:

  • Kod dijagnostike enteritisa ili FIPa
  • Da li zdrava mačka poseduje At, kako bi mogla da bude u kontaktu sa bolesnom mačkom koja je seropozitivna
  • Uzgajivači – obavezno pre parenja
  • Skrining legla na prisustvo FCoV
  • Skrining mačaka koje dolaze u free-FIP leglo

 

U dijagnostici FIP-a, serološko ispitivanje se isključivo tumači zajedno sa anamnezom, kliničkom slikom, pregledom punktata i krvi na koncentraciju globulina i A:G odnos.

U tabeli ispod su prikazani ishodi testiranja:

Klinička slika Serpozitivna / Seronegativna Preporuka
Bolesna mačka - dijareja Seronegativna Nije FCoV, lečenje
Bolesna mačka - dijareja Seropozitivna Može i ne mora biti FECV, lečenje
Zdrava mačka Seronegativna Zdrava 😀
Zdrava Seropozitivna Pratiti
Bolesna mačka - vlažna forma Seropozitivna Lečenje FIP-a
Bolesna mačka - vlažna forma Seronegativna PCR, pa lečenje FIP-a ako se dokaže FCoV
Bolesna mačka - suva forma Seropozitivna Lečenje FIP-a
Bolesna mačka - liči na suvu formu Seropozitivna Nije FIP. Simptomatsko lečenje, dalja dijagnoza neophodna
Trijada – hiperglobulinemija, srednje visok do visok titar At i limfopenija ukazuju na vrlo verovatnu dijagnozu FIPa, uz postojanje karakterističnih kliničkih simptoma.

Tokom višegodišnje saradnje sa veterinarima kliničarima i razgovora u okviru konsultacija koje dajemo, dobili smo dosta pitanja od kolega vezanih za tumačenje rezultata seroloških ispitivanja. 

Jedno od najčešćih pitanja veterinara:

Zašto se dešava vlažna forma sa seronegativnim ili niskim titrom?

Zbog stvaranja kompleksa Ag-At, koja At čine nedostupnim za serološko testiranje. Rezultati uglavnom bivaju niski ili nepostojeći titar At, te se u ovom slučaju radi PCR iz punktata, kako bi se virus direktno dokazao.

 

ODABRANA SAZNANJA IZ PRAKSE

 

  • Mačke sa suvim FIP-om po pravilu imaju visok titar i retko su seronegativne. Serologija se koristi kod sumnje na suvi FIP da isključi oboljenje. Seropozitivna mačka bez efuzije ne znači da ima suvu formu.
  • Serološko testiranje punktata će slične ili iste rezultate kao i serološko testiranje krvi, ukoliko je visokoproteinski punktat u pitanju.
  • Kod seronegativnih mačaka sa sumnjom na vlažni FIP, punktat treba testirati PCR-om.
  • Seropozitivne mačke sa dijarejom treba oprezno proceniti. Mačka može imati pređašnji titar At protiv FCoV, te ovo može ili ne mora biti FECV.
  • Visok titar kod bolesne mačke koja je u domaćinstvu sa malo mačaka, može ukazivati na FIP.
  • Visok titar kod bolesne mačke koja je u domaćinstvu sa mnogo mačaka, može ukazivati na endemsku pojavu FIP-a.
  • Ako su u domaćinstvu sa puno mačaka, neke jedinke seronegativne a druge seropozitivne, znači da seropozitivne jedinke ne izlučuju virus u sredinu. Očekuje se da će titar At u narednom periodu padati, ukoliko se jedinke ne izlažu novim izvorima infekcije.
  • Mačići su podložniji FIP-u zbog izloženosti visokim dozama ovog virusa uz prisustvo stresa od vakcinacije, relokacije, čestog napuštanja, formiranja imuniteta, kao i nekih genetskih predispozicija.
  • 95 – 100% mačaka biva seropozitivno za oko 2-3 nedelje od momenta izloženosti virusu. To nužno ne povlači lošu prognozu.
  • Oko 10% seropozitivnih mačaka razvije simptome u nekom momentu. Uglavnom nakon nekog stresa.
  • Kod jedinki koje su samo jednom bile izložene virusu, očekuje se da im At brzo padaju, i treba ih ponovo testirati za 1-2 meseca.
  • Neke mačke su seropozitivne godinama ali to ne znači da izlučuju virus.
  • Zdrava seropozitivna mačka, koja živi sa još jednom do dve mačke, najčešće bude seronegativna u roku od par meseci ili godina. U cilju praćenja visine titra ponoviti analizu kroz 6-12 meseci.
  • Skok titra ili visok titar ne mora da znači da je prognoza loša.
  • Pre parenja je bitno uraditi serološko testiranje, kako biste parili dve jedinke koje su seronegativne ili seropozitivne (dakle, sa istom serokonverzijom). Ukoliko se odlučite da parite dve seropozitivne mačke, u tom slučaju  potomstvo treba brže odlučiti kako se ne bi zarazili. 
  • FIV može da utiče na pojavu simptoma FIP-a, zbog obaranja imuniteta.
  • Kod suprimiranog imuniteta (kod FIV-a ili neke druge etiologije) u organizmu se ubrzano replikuju virusi, a moguće su mutacije i porast virulencije.

 

 

Zaključak

Pravilna dijagnostika i tumačenje laboratorijskih rezultata su ključni za uspešno lečenje FIP-a kod mačaka. Kombinovanjem različitih dijagnostičkih metoda možete povećati tačnost dijagnoze i pružiti odgovarajuću terapiju.

Za dodatne informacije ili konsultacije, slobodno se obratite našoj laboratoriji koja nudi testiranje ELISA metodom za određivanje IgG antitela protiv FCoV u krvnom serumu, plazmi ili punktatu.

 
 

Literatura: Jane E. Sykes, Greene’s Infectious Diseases of the Dog and Cat, 5th Edition, 2022.

 

Naš Blog

Najnoviji smartLAB blogovi

S posebnim naglaskom na specifičnosti različitih vrsta životinja, naša stručnost pruža rezultate s referentnim vrednostima prilagođenim svakoj vrsti.

Akcija traje od 15.12.2024. do 15.1.2025. Dok odbrojavamo dane do Nove godine, pravo je vreme da se setimo i onih kojima je pomoć najpotrebnija. Ove godine, kroz našu akciju “Novogodišnja šapa podrške” Vaš ljubimac može doprineti stvaranju boljeg okruženja za

Piše DVM Katarina Novaković, spec. DVM Igor Stanković, SmartLAB   Najvažnije skraćenice, korišćene u daljem tekstu: FCoV – feline cornavirus FIP – feline infectious peritonitis FECV – feline enteritic coronavirus FIPV – feline infectious peritonitis virus ********   FIP (Feline

Piše Dr Vet. Med. Tatjana Katsilianos, spec. LAS, veterinarska ambulanta MEOWOOF Lajšmanioza (Leishmanioza) je polisistemska bolest koja pogađa i životinje i ljude, izazvana protozoom Leishmania infantum. Bolest je mediteranskog područja, potiče iz Indije gde je dobila naziv KALA AZAR ili