Česta pitanja vlasnika
Veterinar koji prati i poznaje pacijenta, daće vam najbolji savet što se tiče izbora analize, pripreme životinje za istu i uzorkovanje uzorka. Ovde smo ipak izdvojili neke od najčešćih nedoumica kako bismo olakšali proceduru.
Za ova i ostala pitanja pišite nam na office@smart-lab.rs
I sam zakon nalaže da se analize životinjskih uzoraka rade u veterinarskim laboratorijama. Iako humane laboratorije pružaju visok kvalitet analize ljudskih uzoraka, nisu specijalizovane za obradu životinjskih uzoraka.
Prednosti veterinarske laboratorije su:
- Laboratorijski aparati specijalizovani za analizu životinjskih uzoraka
- Doktori veterine, specijalisti koji razumeju, validiraju i tumače vaše rezultate
- Referentne vrednosti za svaku životinsku vrstu koje su individualno prilagođene (graviditet, starost)
- Veliki izbor specifičnih analiza za kvalitetnu veterinarsku dijagnostiku
- Rezultati kreirani za veterinarsku medicinu
PRIMER
Ukoliko se mikrobiološka analiza brisa radi u humanoj laboratoriji, dobijeni antibiogram biće sa antibioticima namenjenim lečenju ljudi. Veterinarska laboratorija nudi antibiogram sa lekovima namenjenim za lečenje životinja.
Procedura uzorkovanja jedan je od najvažnijih koraka za dobijanje preciznih rezultata. Bilo da se radi o brisu, urinu, krvi ili stolici, najstručnija osoba za uzorkovanje je vaš veterinar. On će znati da izabere odgovarajuću epruvetu/posudu za uzorkovanje u zavisnosti od analize. Presudno je da uzorak do nas dođe u odgovarajućoj posudi, količini i nekontaminiran.
Napomena: Određene analize zahtevaju ponavljanje uzorkovanja.
Korišćenje profil analize je praksa veterinarskih laboratorija u svetu. Zašto? Pojedinačna analiza najčešće ne otkriva uzrok problema, javlja se potreba za dodatnim pojedinačnim analizama i tako se troše i novac i vreme koje može biti presudno za zdravlje vašeg ljubimca. Iskustvo nam govori da je profil analiza, iako na prvi pogled skuplja, zapravo povoljnija od pojedinačne.
PRIMER
Ako se odlučite za Opšti profil, zahvaljujući dodatnim parametrima, vaš veterinar imaće jasniju sliku stanja organizma vašeg ljubimca. Pojedinačna analiza krvne slike daće vrednosti koje najčešće nisu dovoljne za rešavanje problema.
Ne.
Uzorkovanje vrše kolege veterinari u ambulantama i stanicama. Mi smo obezbedili transport uzoraka od veterinara do laboratorije pomoću …servisa tako da je dovoljan samo jedan odlazak u ambulantu čime štedite vreme i novac. Osim toga, ovo je najpouzdaniji način transporta uzoraka. Ukoliko nemate svog veterinara, nudimo vam LINK gde ćete pronaći najbližeg vama.
Ako se ipak odlučite da lično donesete uzorak, to možete učiniti radnim danima od 9 do 21 čas, kao i subotom od 9 do 14 časova.
Za razliku od ljudi, životinje često ne mogu da nam ukazu na zdravstvene tegobe. Može proći dosta vremena pre nego što uočimo da naš ljubimac ima neki problem. Stoga je prevencija u veterinarskoj medicini najvažnija. Ona podrazumeva obavljanje sistematskog pregleda jednom godišnje, a kod seniora dva puta godišnje. U tu svrhu preporučujemo naš/SmartLAB Opšti ili Opšti + profil.
Prilikom uzimanja uzoraka za mikrobiološku analizu najvažnije je da budemo sigurni da životinja nije pod antibiotskom terapijom minimalno 7 dana. Greška je samoinicijativno davati antibiotike ljubimcu i time ugroziti rezultate analize, kao i samo lečenje. Ono što vlasnici ne znaju je da čak određena dezinfekciona sredstva i određene kreme u svom sastavu imaju antibiotike. Veterinaru treba naglasiti bilo koji preparat koji ste u skorije vreme davali životinji (kreme, tablete). Dezinfekciona sredstva pre uzorkovanja treba izbegavati. Da bi rezultat brisa bio ispravan veterinar mora biti siguran da ljubimac nije bio pod bilo kojom vrstom antibiotske terapije.
Kako bi rezultati analiza krvi bili tačni, ljubimcu ne treba davati hranu 12 sati pre uzorkovanja, a vodu najmanje 2 sata. Treba povesti računa da životinja ne pojede nešto tokom izvođenja napolju. Kod nekih analiza treba izbegavati istrčavanja i duže šetnje neposredno pre uzorkovanja krvi (npr.ukoliko se rade biohemijske analize poput CK, LDH, AST, kreatinin). Sve to će vam najbolje objasniti vaš veterinar.
Budući da se paraziti izbacuju u ciklusima, neophodno je dostaviti na analizu tri uzastopna uzorka fecesa. Bilo bi dobro da u uzorku ima što je manje moguće dodatnih sadržaja kao što su trava ili posip. Treba sakupiti najmanje pola bele bočice (fiola). Najvažnije je da se uzorak stavi u odgovarajuću posudu (fiola). Nikako u posude koje nisu predviđene za uzimanje uzoraka. Za čuvanje i označavanje uzoraka konsultujte se sa vašim veterinarom.
Urin je jedan od najvažnijih uzoraka za laboratorijsku dijagnostiku. Da bi rezultati bili tačni uzorkuje se srednji mlaz mokraće. Sterilnu bočicu za urin možete nabaviti u apoteci. Neophodna količina za analizu je bar polovina sterilne bočice. Ponekad je potrebno uzorkovati urin više puta, jer kvalitet uzorka varira u zavisnosti od načina na koji se uzorkuje. Ukoliko veterinar uzorkuje urin, on to može učiniti postavljanjem katetra ili direktno iz bešike u stojećem položaju što predstavlja najkvalitetniji uzorak urina (cistocinteza).
Za pouzdane rezultate nivoa progesterona u krvi pasa primenjivati isključivo validirane metode za pse. Rezultate možete dobiti za manje od 24 sata.
Između 7 i 10 dana od pojave krvarenja treba izvaditi prvi put krv za analizu nivoa progesterona i ponovljati postupak na svaka 2-3 do dobijanja željenog nivoa progesterona (iznad 5 ng/ml). Kada vrednost progesterona dostigne vrednost oko 5 ng/ml za 24-48h nastupa ovulacija, i tada se može pristupiti parenju/oplodnji.
Osnovni cilj odgovora na često postavljana pitanja (FAQ) je da pruže smernice i olakšaju proces vlasnicima kućnih ljubimaca. Za dodatne informacije ili pitanja slobodno nas kontaktirajte na office@smart-lab.rs.